Abramson Ameliyatı

Dr. Donald Nuss pektus ekskavatum deformitesinin düzeltilmesinde başarıyla uygulanan minimal invaziv tekniğini geliştirdikten sonra pektus karinatum deformiteli hastalar için de minimal invazif bir düzeltme yönteminin eksikliği hissedilmeye başlandı. Arjantinli göğüs cerrahı Dr. Horacio Abramson Nuss tekniğini modifiye ederek pektus karinatum hastalarına uygulayan ve başarılı sonuçlarını bilimsel toplantılarda dünyaya duyuran ilk bilim adamı oldu. Biz de bu tekniği Dr. Abramson’dan sonra dünyada ilk uygulayan merkezlerden biriyiz.

Bu teknikte Göğüs boşluğuna girilmez. Nuss tekniğindekine benzer, fakat farklı bazı özellikler taşıyan nikel – çelik alaşımı metal bar, uygun şekil verildikten sonra, trokarlı toraks tüpü yardımıyla cilt altında oluşturulan tünelden geçirilerek çıkıntının en belirgin olduğu düzeyde sternum üzerine baskı uygular ve her iki yanda kostalara çelik tellerle tespit edilmiş olan sabitleyicilere vidalanır. Nikel ve çeliğe karşı alerjisi olanlarda titanyum alaşımlı bar kullanılmaktadır. 2-4 yıl kadar yerinde tutulan bu bar ve stabilizörleri belirlenen süre sonunda genel anestezi altında çıkartılır. Genel özellikleri olarak Nuss ameliyatıyla benzerlikler gösteren bu teknikle pektus karinatum olgularında başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Biz şimdiye kadar bu tekniği uyguladığımız hastalarımızda yüzde yüz hasta memnuniyeti sağladık. Barı uyguladığımız hastalar ortalama 4-5 gün hastanede yatmaktadırlar. Hastanede hastaya verilen destek ağrının kesilmesinden ibarettir. Beşinci günde taburcu edilen hasta, 2-3 hafta daha evde aile desteğine ihtiyaç duymaktadır. Böyle bir ameliyatı düşünen kişinin 1-1,5 ay okul veya işinden uzak kalmayı göze alması gereklidir.

Genel anestezi altında sorunsuz gerçekleşen bar çekme işleminden sonra hastaların deformitesinde herhangi bir nüks gözlenmemektedir.

TEDAVİLER

Pektus Klinik, tüm göğüs duvarı deformiteleri konusunda uzman görüşü ve tedavi sunar. Tedavi yöntemleri en başta deformitenin tipine ve seviyesine bağlıdır. Bunlara ek olarak kişinin yaşı, iskelet sistemi yapısı gibi bir çok parametre değerlendirilerek tedavi yöntemine karar verilir ve uygulanır.

ORTEZ TEDAVİSİ - Ameliyatsız Yöntem

ORTEZ TEDAVİSİ
Ameliyatsız Yöntem

Pektus Karinatum (güvercin göğsü) hastalarında cerrahi tedavi dışında ortez (korse) ile ...

VAKUM TEDAVİSİ - Ameliyatsız Yöntem

VAKUM TEDAVİSİ
Ameliyatsız Yöntem

Pektus ekskavatumun tedavisinde seçilmiş bir grup hastada uygulanan vakum (vacuum bell) tedavisi ...

Rib Flairing bandaj

Rib Flairing Bandaj Tedavisi
Ameliyatsız Yöntem

Eskiden öne çıkan ve görsel olarak hastayı rahatsız eden kıkırdak ve kaburgaları ameliyatla ...